O autorze
Paweł Średziński, znany również jako "Bubas" na cześć prawdziwego Bubasa, który mieszka w helskim fokarium i jest samcem foki szarej. Średzińskiego łączy z Bubasem płeć, obły kształt ciała i rosnący wraz z wiekiem brzuch. Pasjonat świata przyrody oraz uważny obserwator wzlotów i upadków Homo sapiens w tym świecie.

Moje miejsce w sieci.

Wypchana promocja Kielc

Wystawa, która ma być sposobem na promocję Kielc.
Wystawa, która ma być sposobem na promocję Kielc. Paulina Schearing / www.facebook.com/events/399832090106902/
Kielce wpadły na dziwaczny pomysł promocji miasta. Zamierzają w tę politykę przyciągania uwagi wystawić kolekcję 160 wypchanych zwierzaków. Są wśród nich zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt. Co więcej, powodem do dumy ma być myśliwski dorobek jednego z kielczan. A ten w ramach relaksu zajmuje się polowaniem na rzadkie gatunki zwierząt.

Lokalne media piszą o myśliwym-darczyńcy: „polował na wszystkich kontynentach i stamtąd pochodzą trofea: jest wśród nich wielka piątka: słoń, lew, nosorożec czy żyrafa. Każde zwierzę to inna, często mrożąca krew w żyłach historia.”

To co zmroziło moją krew, to cytat z innego lokalnego wydania ogólnopolskiego dziennika:

„Całe szczęście, że udało się je pozyskać przed Krakowem czy Wrocławiem. Zresztą pan Kamusiński od początku chciał przekazać swoją kolekcję właśnie do Kielc - opowiada Robert Urbański, dyrektor wydziału środowiska i gospodarki komunalnej w kieleckim ratuszu.”

Są plany, aby wystawa była stałą wizytówką Kielc. Zresztą sam jej autor, który zabił i spreparował eksponaty mówi: „Z tą ziemią jestem najbardziej związany, tu się wyklułem – mówi wyraźnie wzruszony. - A co chciałem to już osiągnąłem i mam za co Bogu dziękować.”

I w tym sęk. Wystawa nie pokazuje zagrożonych gatunków zwierząt ku przestrodze. Nie apeluje, nie polujcie. Jest za to promocją myślistwa i polowania na dzikie zwierzęta. I reklamą dorobku myśliwskiego jednego z kielczan.

Tymczasem wiele z pokazywanych na wystawie gatunków zwierząt jest zabijanych na masową skalę. Słonie afrykańskie dla ciosów, nosorożce dla rogów, giną nie tylko z rąk myśliwych, ale także kłusowników, działających na zlecenie zorganizowanych grup przestępczych.


Wernisaż już dziś o 18, w filii Muzeum Narodowego w Kielcach. Nie polecam.

A swoją drogą, warto zapytać samych kielczan, co myślą o tym wydarzeniu. Czy uważają, że jest to rzeczywiście idealna promocja ich miasta?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...